Oliiviõli eelised

Oliiviõli toiteomadused

Oliivides, erinevalt enamikust puuviljadest, on vähe süsivesikuid ja palju rasvu. Neis on palju kaloreid, kuid need on olulised keha korrektseks toimimiseks ja paljude haiguste ennetamiseks.

  • Rasvad 

Oliiviõli sisaldab peamiselt oleiinhapet (73%), monoküllastumata rasvhapet, mis alandab LDL-kolesterooli ja tõstab HDL-kolesterooli taset. Oliiviõlil on trombotsüütidevastane ja antihüpertensiivne toime.

Oliiviõli sisaldab ka polüküllastumata olulisi rasvhappeid, mida organism ei suuda ise sünteesida ja mida peame dieeti lisama: linoolhape (5%) ja linoleenhape (1,5%).

Linoolhape (oomega-6) ja linoleenhape (oomega-3) annavad oliiviõlile põletikuvastase, veresooni laiendava ja trombotsüütidevastased omadused.

  • Vitamiinid

Tasakaalustatud Vahemere dieedis soovitatakse iga päev tarbida 50 grammi oliiviõli, milles sisaldub 80 % nii E- kui ka K-vitamiini päevasest soovitatavast kogusest.

E-vitamiin, peamiselt alfa-tokoferool, annab oliiviõlile suurepärase antioksüdantse omaduse, mis soodustab veresoonte laienemist ja aitab vältida arterioskleroosi probleeme. K-vitamiin aitab suurendada luutihedust ja mängib olulist rolli Alzheimeri tõve ennetamisel, kuna kaitseb aju neuroneid.

Oliiviõli sisaldab ka karotenoide, mille kaudu toimub A-vitamiini süntees, mis on suurepärane keha antioksüdant. Oliiviõli igapäevane soovituslik kogus hõlmab 10% karotenoidide soovitatavast kogusest päevas.

  • Fütosteroolid

Fütosteroolid on kolesterooli taolised struktuurid, mis aitavad LDL-kolesterooli taset veres langetada. Nad on vees lahustuvad; sellepärast on neid rafineeritud õlides vähem.

  • Polüfenoolid või fenoolühendid

Nad pärsivad oksüdatiivset protsessi, kuna neil on kõrge antioksüdantsus võime. Rafineerimise süsteemid muudavad selle sisu drastiliselt.

Mida küpsem oliiv, seda vähem antioksüdante selles on.

Pigmendid nagu klorofüll, mis annab sellele antioksüdantseid omadusi.

Oliiviõli mõju kehale

  • Oliiviõli aitab alandada kolesterooli ja parandada südame-veresoonkonna tervist

Rasvhapped annavad oliiviõlile kardioprotektiivsed, veresooni laiendavaid ja tromboosivastaseid omadusi.

  • Hoiab ära rakkude vananemise ja degeneratiivsed haigused.

Antioksüdandid aeglustavad vabade radikaalide põhjustatud rakkude kahjustusi ja lükkavad edasi degeneratiivseid ajuhaigusi, nagu Alzheimeri tõbi ja seniilne dementsus.

  • Kaitsev toime rinnavähi korral

On tehtud uuringuid, mis on näidanud onkogeeni aktiivsuse vähenemist ja kasvajarakkude surma stimuleerimist rinnavähi korral. Sellepärast on extra virgin oliiviõli tarbimine seotud seda tüüpi vähktõve ennetamise ja selle vastu võitlemisega.

  • Kontrollib diabeeti

Oliiviõli reguleerib insuliini tootmist ja kontrollib veresuhkru taset. Oliiviõlirikas dieet võib vähendada diabeediga patsientide insuliinivajadust.

  • Soodustab seedetegevust

Oliiviõli vähendab mao sekretsiooni ja hõlbustab soolestiku läbimist. Soovitatav kõhukinnisusega inimestele.

      Aeglustab naha vananemist

Oliiviõli kaitseb dermi vabade radikaalide mõju eest ja aeglustab selle vananemist. A-vitamiin aitab säilitada kudede, näiteks naha ja limaskestade head seisundit ning on oluline silmade tervise jaoks.

Oliiviõli kehas elulised muutused

Oliiviõli on üks Vahemere dieedi alustalasid – toit, milles on palju puu- ja köögivilju ning milles on vähe küllastunud rasvu ja loomseid valke, ning milles dieedi rasv pärineb oliiviõlist, pähklitest ja kalast. Iga päev soovitatakse 4–5 supilusikatäit oliiviõli.

Õlide kasutamine, milles on küllastumata rasvhapped, tõrjub küllastunud rasvhapete tarbimist ja vähendab nende tekitatavat ohtu, pakkudes meile nende kardioprotektiivseid ja antioksüdantseid omadusi.